INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„Z plecakiem po Polsce” – poznanie wybranych regionów Polski.

 

Przedszkole w Puchaczowie                                                                                                                         Autorki:

ul. Mickiewicza 19                                                                                                                                  mgr Eliza Legieć

21- 013 Puchaczów                                                                                                                                mgr Kamila Kondracka

mgr Beata Tarczyluk

WSTĘP

Wszystkim wiadomo, że „ciekawość świata jest podstawą odkryć i wynalazków”, a dorośli powinni tą ciekawość pobudzać, ale i zaspokajać. Taki właśnie jest cel opisywanej innowacji pedagogicznej pt. „Z plecakiem po Polsce”. Podczas cyklu organizowanych spotkań dzieci z grupy „Elfików” i „Pszczółek” będą poznawały wybrane regiony Polski, ich tradycje, zwyczaje, historię, specjały kulinarne, zabytki i wiele innych ciekawostek. Postaramy się „przenieść” przedszkolaków w magiczne regiony Polski, aby rozbudzić w nich chęć poznania własnego kraju.

Treści zajęć zakładają wszechstronną aktywność dzieci opartą na twórczym działaniu, z wykorzystaniem metod aktywizujących oraz umiejętności zaprezentowania zdobytej wiedzy, a także wykorzystaniu jej w praktyce. Prowadzone zajęcia zostaną wzbogacone formami multimedialnymi, plastycznymi, muzycznymi, a także ruchowymi. Dzieci poznają szereg legend, pieśni czy ludowych zwyczajów. Punktem kulminacyjnym będzie wycieczka do Lublina, gdzie przedszkolaki w sposób praktyczny przyswoją wiedzę na temat tego czym jest muzeum, jak należy się w nim zachowywać oraz czego można się tam nauczyć, a także poznają zabytki, kulturę i ciekawostki odwiedzanego miasta.

„Namaluję mapę Polski specjalnie dla Ciebie.

Na niej góry i doliny, górnicze zagłębie.

Nie zapomnę też o morzu, jeziorach i rzekach.

Letnią porą, na wakacjach, będą na nas czekać.

Znajdę miejsce na zabytki – Wawel, Sukiennice.

Dodam jeszcze oczywiście kopalnię w Wieliczce.

Będą miasta i miasteczka, te duże i małe.

Z podwórkami, piaskownicami do zabaw wspaniałe.

A na koniec zrobię ramkę, wstążką ją ozdobię

I z radością mapę Polski podaruję Tobie.”

 

I. OPIS, ZAKRES I MIEJSCE INNOWACJI

Autorki: mgr Eliza Legieć; mgr Kamila Kondracka, mgr Beata Tarczyluk

Realizatorzy: Grupa „Elfiki”

Grupa „Pszczółki”

Rodzaj innowacji: metodyczno – organizacyjna

czytaj więcej