Światowy Dzień Rzucania Palenia ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób i instytucji do działań związanych z kształtowaniem postaw zdrowotnych społeczeństwa, ochronę małych dzieci przed biernym paleniem, edukację Polaków na temat szkodliwości palenia papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów, skutków zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych, powiększenia liczby osób, które rozstały się z nałogiem palenia tytoniu. Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie dotyczącym e-papierosów informuje, że są one bez wątpienia szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia zarówno dla osób palących jak i niepalących. Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. Wciąż trwają badania nad bezpieczeństwem e-papierosów, a wiele z nich skupia się na ich wpływie na zdrowie młodzieży i dorosłych.
Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące, w tym dzieci, mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie to najważniejsze motywy obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.
Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków. Taki dym zawiera również wiele substancji alergizujących, powodujących np. łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego i w konsekwencji astmę. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca, ponadto osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie zachorowania na raka krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.