Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzone jest na cześć Św. Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu.
8 grudnia naszą placówkę odwiedzili GÓRNICY, tatusiowie naszych przedszkolaków – Poli i Liliany. Dzieci miały okazję na żywo zobaczyć strój i narzędzia Górnika oraz posłuchać o jego pracy.  Dowiedzieliśmy się dlaczego to święto nazywamy Barbórką, jak nazywa się górnicza czapka, wiemy też ile guzików ma górniczy mundur i dlaczego.
Dzieci z grupy „Żabek” wspólnie ze swoimi Paniami przygotowały przedstawienie, podczas którego wierszem, tańcem i piosenką dziękowały Górnikom za ich ciężką pracę.
Na koniec spotkania, zaproszeni goście poczęstowali dzieci cukierkami.
Podczas zajęć w salach nasze przedszkolaki rozmawiały o tym skąd na ziemi wziął się węgiel, jakie ma zastosowanie,  dowiedziały się, że węgiel jest ciężki, czarny i baaardzo brudzi rączki:)
Wszystkim Górnikom z okazji Waszego święta – SZCZĘŚĆ BOŻE!